Thales

Milattan önce 624-574 yılları arasında yaşan Thales ilk filozof ve ilk bilim insanı olarak bilinir. Thales’in hayatına ait hikâyeler sadece dilden dile dolaşan bir hikâye midir yoksa gerçekten yaşanmış mıdır bilinmiyor. Bu hikâyelerden biri astronomi konusunda önemli katkıları olan Thales’in gökyüzünü gözlemlerken yaşadığı bir kazayı anlatır:

Thales bir gece hem yürüyüp hem de gökyüzünü inceliyordu. Gecenin karanlığında gökyüzündeki yıldızların seyrine kendini kaptırmışken, önünde kuyunun farkına varamayan Thales birden kendini kuyunun içinde bulmuştu. Thales bu olaydan sonra bir hizmetçi kızın alay konusu olmuştu. Thratta isimli bu kız “Nasıl olurda gökyüzünde olup biteni bilirken yerdeki kuyuyu göremezsin” diyerek Thales ile dalga geçmişti.

Öğretmenler için öneriler

Bilim tarihi dersin konusu ile ilgili ve bilimin doğası ile ilgili bilgiler sunarken aynı zamanda bu konularla ilişkisiz ve bilim ve bilim adamının imajında etkili olabilecek bilgiler sağlar. Öğretmenlerin derslerinde öğrencilerin ilgisini kaybettiği zamanlarda dikkat çekmek için kullanılması önerilen bu tür bilgilerin konudan bağımsız olması öğrencilerin ilgisini dersin dışına çekme ve ilgiyi dağıtmaktadır fakat bilim tarihindeki konu dışı örnekler hem dolaylı yoldan anlatılanları dersle ilişkili yapabilir ve aynı zamanda bilim adamının imajı konusunda öğrencilerde farkındalık sağlayabilir. Örneğin, Thales kaynaklarda ilk bilim insanı olarak geçmektedir. Neden ilk bilim insanı olarak kabul edildiğinin üzerine sorular sorularak öğrencilerin derse katılımı sağlanabilir. Thales’in hayatından bir kesiti anlatan bu hikâye ile öğrencilerin derse ilgilerinin çekilmesi, bilim insanına, akademik özelliklerinin yanı sıra insani özellikler yüklenmesini sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir